Vites Büyütme Dönemi Yaklaştı

Salı Sanayici İş Adamları ve Kanaat Önderleri Grubu’nun (Salı Grubu) konuşmacısı, ekonomi yazarı Erkin Şahinöz oldu. Geçmişte ABD Merkez Bankası FED’ de de Araştırma Direktörlüğü yapan Şahinöz, Salı Grubu toplantısında, ‘Yeni Ekonomi İş Modellerini Nasıl Değiştirecek’ başlıklı bir sunum yaptı.

0
297

Antalya Tenis ve İhtisas Kulübü’nde (ATİK) Muharrem Koç’un başkanlığında yapılan toplantıya, aralarında meslek örgütlerinden ve sivil toplum örgütlerinden davetlilerin de olduğu yaklaşık 40 kişi katıldı. Salı Grubu üyelerinden iş insanı Ali Nazmi Acar’ın ev sahipliğinde gerçekleşen toplantıda konuşan Şahinöz, ekonomideki büyümeyi gösteren PMI İmalat endeksine göre Türkiye ekonomisinin küçüldüğünü anlatarak, “Gösterge 50’nin altındaysa küçülme var demektir. Türkiye’ de, şu anda 50’nin altında. Ama benim tahminime göre ocak ayında PMI endeksi 50’nin üzerine çıkacak. Yani Türkiye, yeniden büyümeye başlıyor. Yavaş yavaş vitesi artırma zamanı geliyor” dedi.

Günümüzde kalkınmayı petrol gibi doğal kaynakları zengin olan ülkelerin değil, donamıma ve yazılıma yatırım yapan ülkelerin gerçekleştirdiğini belirten Şahinöz, “Kimisi “Petrolümüz olsaydı” diyor. Ekonomi literatüründe ‘doğal kaynak laneti’ denilen bir söz vardır. Doğal kaynak zengini ülkelere bir bakın, alayı sürünüyor” diye konuştu. Toplantı, Salı Grubu Başkanı Muharrem Koç’un teşekkür belgesi takdimiyle son buldu.