Ünlü İngiliz Şef Paul Da Costa Greaves Antalya’yı Filizlendirdi

KUVER A.Ş. VE ERÜST TARIM İŞBİRLİĞİYLE

0
559

Şeflerin mutfaklarında hayatlarını kolaylaştıran ve değer katan, UNIFOOD PROFESYONEL ve CHEF-X markalarıyla turizm ve gastronomi alanında hizmet veren KUVER AKADEMİ ve Antalya’nın ilk seracıları olarak bilinen Hüseyin Erüst ve oğlu Mahmut Ünal Erüst tarafından 1970’li yıllarda temelini atılan, 1990 yılında “Uluslararası Tarım Kongresi’ne” entegre tarım mahsulleri üretimi yaptığı için önerilmiş ve Tarım Bakanlığı tarafından yapılan seçim sonucunda Avrupa’nın örnek çiftçisi seçilerek, Avrupa Tarım Birliği tarafından Altın Madalya ile ödüllendirilmiş Erüst Tarım iş birliğiyle, Ünlü İngiliz Şef PAUL DA COSTA GREAVES ile bir araya geldi.

Mikro Filizler” ile çalışmalarını tüm dünyaya duyuran, Birleşik Krallık, BAE ve Ortadoğu pazarında yer edinmiş olan Şef Paul da Costa Greaves, Türkiye’de “mikro filizlerin” üretimini yapan Erüst Tarım ve uluslararası şirketlerin sektöre sunduğu ürünleri, tamamıyla doğal kaynaklardan temin ederek üreten UNIFOOD PROFESYONEL ve CHEF-X markalarının lezzetli ürünleri ile Kuver Akademi, beş yıldızlı otellerin profesyonel şefleriyle bir araya gelerek uygulaması ve tanıtımı yaptı.

Beş farklı geleneksel Türk yemeğine makro filizler ve yenilebilir bitkiler ile farklı bir boyut kazandıran Şef Greaves, filizlerin içlerinde depoladığı besin değeri, mineral ve vitaminleri anlatarak, şeflere sunum yaptı.

Mikro filiz nedir?

Mikro filiz, sebze ve bakliyat tohumlarının yaklaşık bir parmak uzunluğunda filizlendirilerek yeşertilmesine ve yeşil yapraklı minik sebzecikler elde edilmesine deniyor. Bu şekilde yetiştirilen mikro filizlerin daha fazla uzamasına izin verilmiyor.
Yetişen bitkiler, tutamlar halinde bir makas yardımıyla kesilerek kah salatalara ilave ediliyor, kah tatlıları ya da diğer besinleri süslemede kullanılıyor. Her hâlükârda çok lezzetli ve besleyici olan mikro filizlerin istenen boyuta ulaşması tohumdan tohuma değişiklik gösterse de ortalama 12 gün sürüyor.