Türk Tarımının Temel Sorunu Plansızlık

Antalya’da her hafta farklı bir konuda toplantılar gerçekleştiren Salı Grubu’nun haftalık toplantısının konuğu CHP Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu oldu.

0
406

Muharrem Koç başkanlığında Antalya Tenis ve İhtisas Spor Kulübü’nde (ATİK) düzenlenen toplantıda; Doç. Dr. Gaytancıoğlu, ‘Türkiye Tarımının Sorunları ve Çözümleri’ konusunda konuşma yaptı.

CHP Antalya İl Başkanı Ahmet Kumbul ile Ziraat Mühendisleri Odası Antalya Şube eski başkanlarından Vahap Tuncer ile akademisyenlerin ve tarım sektöründe faaliyet gösteren firmalardan yetkililerin de katıldığı toplantıda; Gaytancıoğlu, cumhuriyet döneminden bugüne kadar tarımla ilgili izlenen politikalar hakkında bilgi verdi. Gaytancıoğlu, “Çiftçi tarlasına, serasına güle oynaya neşe içinde ıslık çalarak gitmeli. Hatta çocuğunu da çiftçi yapmak istemeli. Dünyada çiftçilik teşvik ediliyor. Örneğin Avrupa’da 5 yıl erken emeklilik hakkı tanıyorlar. Bizde yatlara mazotu ucuza veriyorlar. Çiftçiye pahalı satıyorlar. Dünyanın en verimli toprakları bizde ama üretim için yönlendirme yok. Plan yok. En kötü plan bile plansızlıktan iyidir” dedi. Toplantı toplu fotoğraf çekimiyle son buldu.