Türk İş Adamı Enver Yücel, BM’de Küresel Vatandaşlık Eğitimi’ni Anlattı

Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, Birleşmiş Milletler’in (BM) 74’üncü genel kurul üst düzey yıllık toplantıları nedeniyle BM'de düzenlenen BM Medeniyetler İttifakı (BMMİ) Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı'nda ‘Küresel Vatandaşlık Eğitimi’ başlıklı bir konuşma yaptı.

0
466

BMMİ Dostlar Grubu Bakanlar Toplantısı, önceki gün ABD Başkanı Donald Trump’ın ev sahipliğindeki dini özgürlüklerin korunması toplantısının düzenlendiği 2 numaralı konferans salonunda Türkiye ve İspanya’nın sponsorluğunda gerçekleşti. BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’in video konferans yöntemiyle hoş geldin konuşması yaptığı toplantıda, BMW Group İletişim Stratejisi Başkan Yardımcısı Bill McAndrews ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Üyesi ve BAU Küresel Eğitim Başkanı Enver Yücel de devlet dışı sektör temsilcisi olarak birer konuşma yaptılar.

Enver Yücel konuşmasında, kalkınma ajandasının en önemli başlıklarından birisi olan eğitim konusundaki gözlemlerini dile getirdi. Konuşmasında, dünya üzerinde karşı karşıya kalınan sorunların temelinde, insanların birlikte, barış içinde yaşayamaması, farklı inanç ve kültürlerin başka amaç ve çıkarlar için kullanılması olduğunu belirten Yücel, “Irk, din, mezhep farklılıklarına dayanan çeşitlilik maalesef günümüzde bir zenginlik değil, bir ötekileştirme nedeni olarak görülmektedir” ifadesini kullandı.

Farklı kültür ve inanç mensuplarının saygı, hoşgörü ve barış içinde yaşayabilmesi için Medeniyetler İttifakı Projesi’nde başta Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve İspanya eski başbakanı Zapatero’ya teşekkür eden Yücel, projenin daha da gelişmesi ve kalıcı olmasının önemli olduğunu vurguladı.
Yücel konuşmasının sonunda, küresel vatandaşlık eğitiminin gereği olarak okullardaki nefret dili ortadan kaldırması gerektiğinin altını çizdi.