Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan Açıklama

0
1676
https://www.fanatik.com.tr/

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca Bilkent Yerleşkesinde video konferansla gerçekleşen Koronavirüs Bilim Kurulu Toplantısı’nın ardından basın mensuplarına açıklamalarda bulundu ve merak edilen soruları yanıtladı.

Bakan Koca 6 Mayıs’ta yaptığı konuşmasında koronavirüs ile mücadelenin ilk döneminin bittiğini ve yeni bir döneme başladığımızı ve bu dönemin başarılı olmasınında bazı koşullara bağlı olacağını hatırlatarak ”Tedbirsiz davranmak, tehdidin ortadan kalktığını varsaymaktır. Tedbir şarttır, çünkü tehdit devam etmektedir.” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamasından dikkat çeken diğer satır araları şöyle:

” Halen sınırlı saatlerde sokağa çıkabilen büyüklerimize, gençlerimize ve çocuklarımıza karşı sorumluluğumuz var. Bu grup, NÜFUSUMUZUN 30 MİLYONUNU oluşturuyor. Özellikle yaşlılarımızın sokağa kısıtsız şekilde çıkabilecekleri şartları, uyacağımız tedbirlerle BİZLER sağlayacağız.”

” Bugünlerin kendine özgü üç zorluğu var. Birinci zorluk, salgının sona erdiği yanılgısıdır. İkincisi, başarıya güvenerek hastalığın ciddiyetini unutmaktır. Üçüncüsü, risk grubundakilerin tedbirleri gevşetmesidir. NORMAL ŞARTLARA DÖNMEDİĞİMİZİ, DÖNMEYE ÇALIŞTIĞIMIZI unutmamalıyız.”

” Tedbirlerin karşılıklı uygulanması esastır. MASKE VE MESAFE KURALINI İHLAL EDENLERE, sosyal mesafenin ötesinde, mesafeli davranın. Toplum sağlığına saygı gösteren iş yerlerini, toplum sağlığına saygı göstermeyenlerden lütfen ayırın. Tenkidinizi yapın, takdirinizi de gösterin.”

” Küresel salgın, insanların eve kapanmasına yol açmakla kalmadı. Üretime, ticarete, ekonomiye, eğitime darbe vurdu. ŞİMDİ TEDBİRLERE UYMAK yalnız sağlığımızı korumak anlamına gelmiyor. ÜLKEMİZİN REFAHINI ARTIRACAK ÇALIŞMALARIN, işlerin, kurumların ÖNÜNÜ AÇMAK ANLAMINA DA GELİYOR.”

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/https://twitter.com/drfahrettinkoca