Onların Bayramı

0
184

Koronalı bir sokağa çıkma yasağı günü. Sabahı balkonumda karşılıyorum. Hava serin. Ayak parmaklarımın uçları üşüdü. Nasıl olsa birkaç saat sonra 40 dereceleri görürüz… Bildiğimden, tüylerimin ürpermesi hoşuma bile gitti aslında.

Uykuyu çok sevmediğimden; pek çok geceleri aydınlatmışlığım var. Ama bugün diğerlerinden çok farklı… Sanki dağlar, daha bir yakınıma gelmiş. Ne kadar net göründüler gözüme. İyice dikkatli baksam ağaçları bile sayabilirim belki… Dağlar çok mutlu bugün. Gökyüzüne şarkı söylüyorlar. Gökyüzü, tek gözünü kapatmış dağları dinliyor. Huzurlu. Hiç bulutu yok, çünkü o da çok mutlu. Bulutsuz gökyüzünde dolaşan kuşlar, hiç bu kadar özgür uçmamıştı. Sesleri, ötüşleri bile değişik. Sanki gece şan dersi alıp, yeni güne hazırlanmışlar. Nota bile öğrenmişler. Havuzlu parkta köpekler çimlere yatmış güneşin doğuşunu bekliyorlar. Topraktan çıkan taze çiçek kokularıyla, yarı sarhoş keyifteler.
Havada mazot kokusu yok bugün. Sadece toprak ve çiçek. O halde bugün onların bayramı… Çünkü doğa bizsiz mutlu bugün… Gözlerimi kapattım evrene mesajımı ilettim. Bayramınız kutlu olsun: Dağlar, denizler, gökyüzü, çiçekler, böcekler, kediler, köpekler, kirpiler… Bugün sizin gününüz…