Olimpos İçin Koruma Amaçlı İmar Planı Onaylandı

0
857
https://www.hurriyet.com.tr/mahmure/

Antalya Kumluca’daki ünlü tatil merkezi Olimpos ile ilgili 2004 yılında çalışmalarına başlanan Koruma Amaçlı İmar Planı, Kültür ve Turizm bakanlığı tarafından onaylandı.

İmar planının ilk başvurusunu yapan Olimpos’ta muhtarlık yapmış isimlerden Kumluca Belediyesi meclis üyesi Halil Karatş “Uzun yıllardan beri üzerinde titizlikle çalışılan Olympos Koruma Amaçlı İmar Planı, Kültür ve Turizm Bakanlığı tarafından onaylanmış olup, önümüzdeki günlerde Antalya Büyükşehir Belediyesi’nde ve Kumluca Belediyesi’nde askıya çıkacaktır. Olympos halkı olarak başta Kültür ve Turizm Bakanımızın nezdinde emeği geçen siyasetçi, bürokrat ve teknik olarak çalışan herkese teşekkür ediyoruz” ifadelerini kullanarak açıklamada bulundu.

“Plan çalışmaları çerçevesinde Olympos’ta yaşayanlar mağdur edilmeyecek. Betonlaşma olmayacak. Ahşap yapılar korunacak. Yeni yapıların da ahşap olması gibi belirgin kararlar alındı” diye açıklamasına devam eden Halil Karataş bu çalışmalar ile birlikte Olimpos’un birinci derecede arkeolojik SİT alanını, üçüncü derece arkeolojik SİT alanına çevrildiğini de ekledi.

Kaynak: https://www.gunhaber.com.tr/