Krizi Fırsata Çevirmek Ve Milli Olabilmek

0
697

Denyo Trump konuştu dolar fırladı ama karşısında her türlü dış tehditlerde birlik olan, toparlanan bir halk olduğunu unuttu. Dolar yavaş yavaş inmeye başladı.

Şimdi dikkat edelim birlik olunca vatansever olunca neler oluyor. Madem öyle bunu neden sürekli yapmıyoruz. Mesela tatil yapacaksak neden kendi ülkemizde değil de hep başka ülkelerde tatil yapmayı tercih ediyoruz. Paraları başka ülkelere veriyoruz hem de ulu önder Atatürk’ün dediği “Şüphesiz ki Antalya dünyanın en güzel yeridir” sözündeki Antalya bir Türkiye şehri olmasına rağmen. Akdeniz’den Ege’ye, Karadeniz’e tüm dünyanın hayran olduğu bir coğrafyaya sahipken… Tüm dünyanın kıskançlıkla uzaktan sevgilisini seyreden adamlar gibi izlediği İstanbul bir Türk kenti iken.

Gelin tatillerimizi kendi ülkemizde yapalım. Paramız kendi ülkemize aksın. Ha bu arada işletmecilere de bir iki lafım var. Siz de hem fiyat politikası hem kalite anlamında elinizden geleni yapın. Yapın ki sadece biz değil turistte ülkemize gelsin. İnsanları kazıklamayın, iyi hizmet verin.

Tatil tamam hallettik şimdi diğer tüketim malzemelerinde sıra. Elimizdeki var olanlara yapacak bir şey yok. Ama yeni alacağımız ürünlerde kendi ürünlerimizi tercih edelim ya da dost ülkelerin ürünlerini tercih edelim. Amerika yerine Japonya ürünlerini tercih edelim mesela. Türkiye’de üretilen çok kaliteli giyim malzemeleri var ucuz hemde. Onlar dururken saçma sapan fiyatlara sadece marka diye ürünler almak akıl karı değil. Gıda keza öyle. Hem sağlıksız hem pahalı.

Bu tatilde böyle, gıdada böyle, giyimde böyle, otomotivde böyle… Yani önce milli olmak lazım.

Ha bu arada bürokratlarda tasarruflu olacak biraz. Har vurup harman savurmayacak.

Sevgiler,

Alaattin Özuzun