Koronavirüs Salgını Kapsamında Yeni Tedbirler

0
345
https://www.milliyet.com.tr/

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan dün akşam koronavirüs salgını amacıyla ulusa sesleniş konuşması yaptı ve yeni tedbirleri açıkladı.

Türkiye en başından itibaren elindeki veriler çerçevesinde tüm tedbirleri alarak hastalığın ülkemize girişini geciktirmiştir.” diyen Erdoğan, hastalığın ilk kez görülmesinin ardından da ülke genelinde vaka tespiti ve tedavisinin oldukça başarılı şekilde yürütüldüğünü vurguladı.

Erdoğan, “Şu an itibarıyla dünyada salgından etkilenenlerin tespit edilebilen sayısı 1 milyon 30 bine, Kovid-19 hastalığından ölenlerin sayısı da 55 bine ulaşmıştır. Ülkemiz de toplamda 20 bin 921 hasta, 425 ölüm, 484 taburcu sayısı ile nüfus ve salgın tehdidi bakımından mukayese edilebilecek ülkelerin tamamından daha iyi bir yerdedir.” diye konuştu.

Maske, test kiti, temizlik malzemeleri başta olmak üzere, salgınla mücadele için gereken temel araçları kendimizin üretiyor olması, bizi mutlak dışa bağımlılıktan kurtarmıştır. Kapsayıcı genel sağlık sigortamızın, yaygın ve modern hastane ağımızın yetişmiş ve yeterli sayıda sağlık personelimizin önemi, bu süreçte çok daha iyi ortaya çıkmıştır. Aynı şekilde temel gıda maddelerinin neredeyse tamamında kendi kendimize yeterli olmanın ötesinde, net ihracatçı konumunda bulunmamız da ülkemize büyük avantaj sağlıyor. Dolayısıyla Türkiye bu küresel salgına ve onunla başlayan büyük krize en hazırlıklı ülkelerden biridir. Tek yapmamız gereken, birliğimize, beraberliğimize, kardeşliğimize sıkı sıkıya sahip çıkarak, salgın tehdidi geçene kadar kurallara harfiyen uymaktır.” diye devam etti.

Yeni kurallar ise şöyle:

30 Büyükşehir ile Zonguldak ilinin belirli nedenler haricinde giriş ve çıkışları kapatıldı.

Zonguldak dahil diğer şehirlerin giriş çıkışlarının kapatılması ilk etapta 15 gün sürecek.

Pazar yerleri ve marketler gibi toplu alanlarda maske ve eldiven kullanma zorunluluğu olacak.

20 yaş altı 1 Ocak ve 2000 doğumlulara sokağa çıkma yasağı geldi.

İkazlara uymamak ve aksi yönde davrananlara idari ve adli cezalar uygulanacaktır.

Kaynak: https://www.aa.com.tr/tr