Kadın Cinayetlerine Karşı Meclis Al Yazma Anıtı’nda Toplandı

0
286
https://www.muratpasa-bld.gov.tr/Default.aspx

Antalya’da Muratpaşa Belediyesi Meclisi, artan kadın cinayetlerine dikkat çekmek için üzerinde töre namus cinayetlerinde katledilen kadınların adının yazılı olduğu 6 metrelik Al Yazma Anıtı önünde toplandı. CHP’li ve İYİ Partili kadın üyeler, meclise “İstanbul Sözleşmesi Yaşatır” yazılı dövizlerle katılırken Belediye Başkanı Ümit Uysal, “Şiddeti yaşamımızdan dışlayalım” çağrısı yaptı.
Muratpaşa Belediyesi, son olarak Muğla’da Pınar Gültekin, Antalya’da Hatice Şimşek’in katledilmesinin ardından kadın cinayetlerine dikkat çekmek ve toplumsal duyarlılık oluşturmak için belediye meclisini Başkan Ümit Uysal’ın çağrısıyla Al Yazma Anıtı’nda topladı.

Muratpaşa Belediyesi’nin destekleriyle Antalya Kent Konseyi tarafından yaptırılan ve üzerinde katledilen 467 kadının adının yazılı olduğu 6 metre yüksekliğindeki yazma formundaki anıtın önünde düzenlenen toplantıya meclis üyeleri tek tek ateşi ölçülerek alındı. CHP, AK Parti, İYİ Parti ve MHP olmak üzere tüm siyasi parti gruplarının katıldığı meclis, saygı duruşu ve ardından İstiklal Marşı’nın okumasıyla açıldı.

“BİZİM MİLLETE YAKIŞMIYOR”

Gündem görüşmeleri öncesi Başkan Uysal, son bir ay içinde 36 kadının yaşamının ‘hayat arkadaşının” şiddetiyle sona erdiğini söyledi. “Bu, bizim milletimizin toplumumuzun uygarlık seviyesine, idealinde olan uygarlık seviyesine, bizim milletimize yakışan bir tablo değil” diyen Başkan Uysal, bütün toplum kesimlerini, kurumları bu konuda adım atmaya davet etti. Bunun bir seferberlik içinde olması gerektiğini dile getiren Başkan Uysal, şöyle konuştu:

“Şiddeti yaşamımızdan dışlayalım. Bunu yapamayan, cinsiyetler ve kuşaklar arası dengeyi sağlamayan milletlerin dünyayla rekabet etme şansı yoktur. Bir seviyeye gelme, gelecek kuşaklarını güvenle büyütme şansı yoktur. Biz bu tehdit altında toplumsal yaşamımızı sürdürmeye mahkum değiliz. Bütün toplum kesimlerinin bütün siyasi fikirlerin, bütün kurumların seferber olması gerekir. Yerel ve genel kamu yönetiminin ülkenin birinci gündemi halinde ele alması gerekir. Şiddeti teşvik edici her türlü tutumun dışında olunması gerekir. Şiddeti hoş gören, idare eden, toplumsal yaşamın parçası sayan, farklı alanlardaki şiddeti onaylayan bir yapı asla bu milleti temsil edemez, geleceğe taşıyamaz, insanlarımıza güvenli bir sosyal yaşam sağlayamaz.”

“ANILARI ÖNÜNDE EĞİLİYORUZ”

Şiddeti masum gören bir anlayışın Türkiye’yi bir medeniyet ortalaması tesis edece bir ideal etrafında bir araya getiremeyeceğini belirterek açıklamalarını sürdüren Başkan Uysal, “Herkesi duyarlı olmaya davet ediyoruz” dedi.

Meclisin toplandığı Al Yazma Anıtı’nda işlenen kadın cinayetlerini ardından birçok kez bir araya geldiklerini ve “Bir daha olmasın” dileklerinin, dualarının hep beraber yapıldığını hatırlatan Başkan Uysal, “Ama onlarcası yine katlediliyor. Bu gidişe bir dur dememiz lazım. Kaybettiğimiz bütün kadınlarını önünde saygıyla eğiliyoruz. Muratpaşa halkı olarak acımızı ifade etmek istiyoruz” diye konuştu.

Parti gurupları adına yapılan açıklamanın ardından Muratpaşa Belediyesi’nin Ağustos ayı olağan meclis toplantısında gündem maddeleri görüşülerek karar bağlandı.

Kaynak: https://www.muratpasa-bld.gov.tr/Default.aspx