İsveç’te Tedavisi Yapılmayan Türk Vatandaş Ankara’da

0
321

İsveç’te koronavirüs tanıdı konduktan sonra ilgilenilmeyen ve eve gönderilen Türk vatandaşı 4 çocuk babası Emrullah Gülüşken, kızının sosyal medyadaki yardım çağrısından sonra ambulans uçakla Türkiye’ye getirildi.

Ankara’ya iniş yaptıktan sonra Emrullah Gülüşken ve çocuklarına yapılan kontrollerin ardından Ankara Şehir Hastanesi’ne sevk edildi. Emrullah Gülüşken tedaviye alınırken çocukları ise 14 gün karantinada kalacaklar.

İsveç’te koronavirüs teşhisinin ardından eve gönderilen Emrullah Gülüşken için kızları Samira ve Leyla Gülüşken Twitter’dan yardım çağrısında bulundular. Samira Gülüşken ” Ailemle birlikte İsveç’te yaşıyoruz. Babamın 11 gün önce ateşi yükselip nefes darlığı yaşamaya başladı, endişe edip hastaneyi aradık ama maalesef gelmediler ve bizleri geçiştirdiler. Her gün defalarca aradık ama bize dönüş sağlamadılar. Ülkemizden bize sahip çıkması adına yardım talep ediyoruz. Ne yaparız, nereye başvururuz bilmiyoruz. Lütfen sesimizi duyurmamıza yardımcı olun. Babamın durumu çok kötü, bir an önce müdahale edilmeli, lütfen” mesajını paylaştı. Leyla Gülüşken ise video paylaşarak Türkiye’den yardım isteğinde bulundu.

Samira ve Leyla Gülüşken’in yardım çağrıları kısa sürede sosyal medyada gündem olurken Türkiye harekete geçti. Bakan Koca Samira ve Leyla Gülüşken ile iletişime geçerek sağlık durumu hakkında bilgi aldı ve Emrullah Gülüşken ile 4 çocuğunun Türkiye’ye getirilmesine dair talimat verdi.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca İsveç’e giden uçağın fotoğrafını çıkarak şu notu paylaştı:  “Sevgili Leyla, sesini duyduk. Ambulans uçağımız saat 06.00’da havalanıyor, İsveç’e geliyoruz. Tüm Türkiye, böyle bir dönemde, uzakta olmanıza üzüldük. Baban için hastanemiz, hekimlerimiz hazır. Cumhurbaşkanımızın, bütün halkımızın geçmiş olsun dileklerini iletiyorum. Çok sevgiler.”

Kaynak: https://www.hurriyet.com.tr/