Güçlü Kadınlar: “Cansel Çevikol Tuncer”

0
83

Her Kadının Cumhuriyet’e Borcu Var

Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Cansel Çevikol Tuncer,  yaptığı her işte adaletli ve ehil olmayı kendine ilke edinen, halka hizmet için girdiği yolda yaşadığı zorluklar karşısında pes etmeden mücadeleyi sürdüren başarılı bir isim.  Tuncer, “Var olmak, başarmak, Cumhuriyet’in ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere yüklediği sorumluluktur” diyor.

“Önder Vizyonuyla Ardındakilere Yol Gösterendir”

“Önderlik, yaptıklarıyla, vizyonuyla ardındakilere yol göstermek, insanların gönüllerinde yer edinmektir diyebilirim. Bir önderin olmazsa olmaz özellikleri ise bilgeliği, idealistliği, cesareti, ileri görüşlülüğü ve tüm bunlara eşlik edecek bir devrimcilik anlayışını yaşam dinamikleri haline getirmektir.”

“Yaşam Sevdiklerimizle Anlamlı”

“Ölümsüz olmak istemezdim. Yaşamım sevdikçe ve sevdiklerimle anlamlı. Onların hepsini kaybedecek kadar uzun yıllar yaşamak kesinlikle istemezdim. Tabii diğer taraftan, dünyada adaletsizliği yok etmek isterdim. Çünkü adalet kavramını yerli yerine oturtabilirsek, insanlığın çözemeyeceği sorunun olmadığını düşünüyorum.”

“Pandemi Olumlu Yönleriyle de Değerlendirilmeli”

“Sosyal izolasyonun, yalnızca insanlar üzerinde bıraktığı olumsuz etkiler üzerinden değerlendirilmemesi gerektiğini düşünüyorum. Sosyal izolasyon süreci, insanların hayatlarını yeniden değerlendirmeye başladıkları, yeni kararlar aldıkları ve daha üretken olmak zorunda kaldıkları bir dönem oldu. Lüks tüketiminin, sosyal sınıf farklılıklarının, siyasal kutuplaşmanın, ırkçılığın ve savaşın anlamsızlığını tüm gerçekliğiyle bize gösterdi. Bu düzlemde değerlendirdiğimizde, pandemi sonrası dönemin geride yalnızca depresif anıların, acıların aşıldığı bir dönem değil, pandemi öncesi dünyanın olumsuzluklarının keşfi ve idrakını da içeren yeni bir dünya için yeni bir insan için arınmanın da zeminini oluşturacağını düşünüyorum.”

“Zorluklar Karşısında Vazgeçmemek Gerek”

“Her kadının yaşadığı gibi bende çeşitli zorluklar yaşıyorum. Ama yaşadığım zorluklar beni, umutlarımdan ve hayallerimden vazgeçirmiyor. Tersine her bir zorluk beni, ideallerime daha fazla bağlıyor.  Böylelikle zorluklara karşı mücadeleyi sürdürecek enerjiyi her daim kendimde buluyorum.”

“Başarı Kolektif Bir Emeğin Ürünü”

“Bence başarı kolektif bir emeğin ürünüdür. Elbette ki bireyin azmine ve çalışkanlığına bağlıdır. Lakin yalnız bireysel yetilerle açıklanmasının eksik kalacağını düşünüyorum. Bundan dolayı başarının, iyi insan olmayı her daim sürdürülebilir kılmak olduğunu düşünüyorum. Yani aile yaşamında, iş hayatında ve dostluklarında iyi insan olmanın gereklerini yerine getirmek, başarıyı getirecektir.”

“Halka Hizmet Uzun ve Zorlu Bir Yol”

“Hayatımda aldığım en cesur karar Meclis Üyesi adayı olmam diyebilirim. Ankara Hukuk’ta okuduğum yıllardan bugüne, yaptığım her işte adaletli ve ehil olmayı kendime ilke edindim. Birlikte yola çıktığım her insanda aradığım ilk değerler de bunlar oldu. Muhittin Böcek Başkanımla ilk yola çıktığım günde, halka hizmet yolunun uzun ve zorlu olduğunun bilincindeydim. Hele dünyanın en güzel şehrinde, yerel yönetimlerde görev almak büyük bir sorumluluk. Böyle özel bir sorumluluğu taşıyabilmek elbette cesaret gerektirir.”

“Kadın İsterse ve İnanırsa Her Türlü Zorluğu Aşar”

“Her kadının Cumhuriyet’e borcu var. Bu borcun eylemi, yalnız Cumhuriyet’e ve onu bize emanet eden Ata’mıza minnet duymak olmamalı. Kadını, yalnızca çocuk doğurup ailesine hizmet etmekle yükümlü bir varlık olarak nitelendiren, kadınının nerede susacağına nerde konuşacağına karar veren kirli zihinlere boyun eğmemeyi de yükümlülüğümüz olarak görmeliyiz. Yani iş hayatında, sokakta, evde kadına yönelik her türlü şiddeti kabullenmemeliyiz. Biri size, sen bunu başaramazsın yapamazsın derse hiç kulak asmamalıyız. Var olmak, başarmak, Cumhuriyet’in ve Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün bizlere yüklediği sorumluluktur. Kadın isterse ve inanırsa her türlü zorluğu aşar!”