‘Ezberim’ İsimli İlk Şiir Kitabını Yayınladı!

0
152

Yüzde 76 engelli Mustafa Talha Uranlı, ortaokul yıllarından itibaren yazdığı şiirlerini “Ezberim” isimli kitapta topladı. Türkiye’nin ilk down sendromlu şairi olan Uranlı, ikinci kitabı için hazırlıklara başladı

Doğuştan yüzde 76 engelli olan Mustafa Talha Uranlı, ortaokul yıllarından itibaren yazdığı şiirlerini topladığı “Ezberim” isimli şiir kitabını çıkardı. “Ezberim”, Türkiye’de down sendromlu bir şair tarafından çıkarılan ilk kitap olarak biliniyor. Simge Yayınevi tarafından basılan kitabında 92 şiiri bulunan 26 yaşındaki Uranlı, ikinci şiir kitabı için hazırlıklara başladığını söyledi.

GÜNDE 4 SAAT OKUYOR

Özel gereksinimli bireylerin eğitim gördüğü liseden mezun olduktan sonra okumaya ve yazmaya devam eden Uranlı, ezberden yaşayamadığı için kitabının ismini “Ezberim” koyduğunu  söyledi. Günün en az 4 saatini okumaya ayırdığını söyleyen Uranlı, “Menfaat ve çıkarsız bir dünya hayali kuruyorum. Öfkeyle kalkanın zararla oturacağını bildiğim için hayatımı sakin yaşamayı tercih ediyorum. Mehmet Akif Ersoy, Nazım Hikmet, Özdemir Asaf, Sunay Akın gibi çok sayıda yazarın eserlerini okuyorum” dedi.

HAYATA KÜSMESİNLER

Down sendromlu bireylere çağrıda bulunan Mustafa Talha Uranlı, şunları söyledi: “Kimse hayata küsmesin, evlerine kapanıp dış dünya ile bağını koparmasın. Arkadaşlara tavsiyem gezsinler, okusunlar, yazsınlar, araştırsınlar. Ben ortaokul yıllarımdan itibaren yazdığım şiirleri kitaplaştırdım, şimdi ikinci kitabım için hazırlanıyorum. Aynı zamanda güreş ve masa tenisi branşlarında spor yapıyorum. Kitabımın çıkmasında büyük emekleri olan Araştırmacı-Eğitimci Mustafa Ceyhan’a, Ziraat Mühendisi Nevin Özer’e, sınıf öğretmenim Melike Sibel İnanlı’ya ve halam Fulya Uranlı’ya çok teşekkür ediyorum” 

Kaynak: antalyakorfez.com