Ercan Yavaş: “İnsanımız Hak Eden Başaranlar Görsün İstiyorum”

0
265

Bu ayki kapak konuğumuz Ercan Yavaş, 21 yıllık eğitim deneyimi ile sürekli gelişen bilişim ve teknoloji alanında yetkin bireyler yetiştirmek için bireysel ve kurumsal eğitim ihtiyaçlarına çözümler sunan Başaran Akademi’nin sahibi. Öğrencileri için her detayı düşünen, sektöre yeni isimler kazandıran Ercan Bey’le Başaran Akademi’de yürüttüğü çalışmalardan, başarıya ulaşma yollarına kadar her şeyi konuştuk. Buyurun röportajımıza…

Ercan Bey, öncelikle sizi yakından tanıyabilir miyiz? Kariyer yolculuğunuzu öğrenmek istiyoruz…

Merhaba, 1982 Antalya doğumluyum. İlk ve orta öğrenimimi Antalya’da tamamladım. 2002 Uludağ Üniversitesi Bilgisayar Programcılığı ve ikinci üniversite olarak da İşletme mezunuyum. Üniversitede okurken Kâmil Koç Grubu ve Tedaş’a yazılım projeleri geliştirerek kariyer yolculuğuma ilk adımımı attım. 

2002 yılında üniversite stajı yapmak için Başaran Akademi’ye başvurdum. Ailemde ticaretle uğraşan birçok kişi olmasına rağmen eğitimle ya da hizmet sektörüyle ilgilenen rol-model kimse yok. Çocukluğumdan beri hep yapmak istediğim ticaretin ilk başlangıcı Başaran’da yaptığım bu staja dayanır. Kısa zamanda eğitmenlik süreçlerini tamamlayarak, ‘Uzman Eğitmen’ unvanı aldım. Eğitmenlik hayatımdaki başarımı girişimci ruhumla birleştirip Başaran Akademi’nin ortağı olarak ticari hayatıma devam ettim. Hızla yükselen kariyer grafiğimi 2009’da Başaran Akademi’yi satın alarak sürdürdüm. 20 yıla yakın süredir profesyonel iş hayatımın tamamını eğitim sektörü içerisinde geçirdim. Halen ilk günkü heyecanımla iş hayatıma devam ediyorum. İki kız çocuk babasıyım.

Başarıya ulaşmak ve sonunda topluma fayda sağlayan bir birey olmak için kendime en çok sorduğum soru şudur: “Varlığın dünya için ne ifade ediyor?”

2002’de Başaran Akademi’de stajyer olarak işe başlamışsınız, 2009’da da akademiyi satın almışsınız. Başarı merdivenlerini bu kadar hızlı tırmanmanızın sırrı nedir?

Kendimce muhteşem olarak tabir edebileceğim dolu dolu bir çocukluk yaşadım. Merak ettim, keşfettim, araştırdım, ürettim, geliştirdim. En önemlisi de öğrenmeyi öğrendim. Hiç hayal peşinde koşmadım. Hedefler koyup, karşıma çıkan fırsatları iyi değerlendirdim. Bence başarının belirli bir sırrı yoktur. Bu bir sır değildir. Yapılması gerekenler açıkça ortadadır: Genel ahlaka sahip olmak (sevgili anne ve babama öğrettikleri bu davranış ve tutum için sonsuz teşekkür ederim), güler yüz, öğrenmeye açıklık, kendini tanımak, ben yerine biz demek, iyi dinlemek, hayır diyebilmek, gerçek bilgiye ulaşana kadar “Neden” sorusunu sormak, az uyumak, işi asla şansa bırakmamak ve tüm bunları eksiksiz uygulamak… Başarıya ulaşmak ve sonunda topluma fayda sağlayan bir birey olmak için kendime en çok sorduğum soru şudur: “Varlığın dünya için ne ifade ediyor?”

“Ben hiç kaybetmedim ya kazandım ya öğrendim.”

Sizi siz yapan şeyler nelerdir?

İş hayatımda hep tek başıma ilerledim. Bu yolda çokça dost ve arkadaş edindim. Hepsinden bir şey öğrendim ve öğrenmeye devam ediyorum. Her hatayı yapıp ondan ders çıkaracak kadar zamanımız yok. Bu sebeple ben hiç kaybetmedim, ya kazandım ya öğrendim! Hiçbir zaman makam mevki peşinde gözüm olmadı. Benim derdim ve yarışım kendimle. Hep faydalı olmayı kendime ilke edindim. Fayda ve devamında gelen teşekkür beni daha çok heyecanlandırıyor. Fark yaratmak daha çok hoşuma gidiyor. 

“Türkiye’nin sayılı bilgi teknolojileri akademilerinden biri olan Başaran; Aselsan, Eczacıbaşı, SunExpress gibi birçok ulusal şirketin kurumsal eğitim süreçlerini yürütmektedir.”

Başaran Akademi’de yürüttüğünüz çalışmaları öğrenebilir miyiz? Ne gibi eğitimler ve hizmetler veriyorsunuz?

Başaran, 21 yıllık eğitim deneyimi ile sürekli gelişen bilişim ve teknoloji alanında yetkin bireyler yetiştirmek için bireysel ve kurumsal eğitim ihtiyaçlarına çözümler sunmak üzere kurulmuştur. Microsoft, Autodesk, Cisco gibi uluslararası yazılım devlerinin yetkili eğitim ve sınav merkezidir. 30’a yakın çalışanımız vardır. Yazılım ve Sistem Uzmanlığı, Grafik ve Web Tasarım Uzmanlığı, Teknik Çizim ve 3D Uzmanlığı, Sosyal Medya ve Dijital Pazarlama Uzmanlığı, Office ve Excel Uzmanlığı, Muhasebe, Finans ve ERP Uzmanlığı, Video ve Animasyon başta olmak üzere 130’a yakın kurs programı ile hizmet verir. Sadece Antalya’nın değil Türkiye’nin de sayılı bilgi teknolojileri akademilerinden biri olan Başaran; Aselsan, Eczacıbaşı, SunExpress gibi birçok ulusal şirketin kurumsal eğitim süreçlerini yürütmektedir. Çünkü nitelikli işgücü ancak eğitim ve gelişim ile mümkündür. Ben insanımız hak eden ‘başaranlar’ görsün istiyorum.

Bilişim Kursları, İş İngilizcesi, İş Hayatında İletişim, Beden Dili, Diksiyon, Yönetim Becerileri, İş Zekâsı, Etkin Tahsilat, Satış ve Pazarlama, Dijital Pazarlama en çok tercih edilen kurumsal eğitimler arasında yer alır. 

Başaran ayrıca, Koç’un sponsorluğunda gerçekleştirilen ve Türkiye’de 19’uncusu düzenlenen ‘İlk Beş Yüz Bilişim Şirketi’ sıralamasında geçen yıl olduğu gibi bu yıl da ‘Anadolu’daki Tek Eğitim Kurumu’ kategorisinde ödül almayı başarmıştır. 

“Kurs biter; kursiyerlere desteğimiz bitmez.”

Kimler, neden Başaran Akademi’yi seçmeli? 

İşveren, iş arayan, üst ve orta düzey yönetici, öğrenci, mimar, makineci, haritacı, mühendis, muhasebe ve finans çalışanı, yönetici asistanı, insan kaynakları çalışanı, bilgi işlemci, yazılımcı, satış ve pazarlama personeli, hukuk ve idari işler çalışanı, üretim ve kalite çalışanı, teknik personel, öğretmen, doktor, grafik ve web tasarımcı gibi başlıca pozisyonların yanı sıra kendini geliştirmek isteyen herkes için Başaran en doğru tercihtir.

Bireyler, mesleklerini icra etmek için okul hayatları boyunca teorik bilgi alırlar. İş hayatına başladıklarında ise pratik bilgiye ihtiyaç duyduklarını fark ederler. Bu kurs programlarına örnek olarak Photoshop, AutoCAD, C#, SQL, Netsis, Excel’i gösterebiliriz. Bunları öğrenmek için donanım altyapısı, güncel lisanslı programlar ve sektör tecrübeli eğitmenlere ihtiyaç vardır. Başaran, bilişim teknolojileri eğitimlerinde Akdeniz lideri olarak bu imkanların hepsine sahip bir kurumdur.

Tüm eğitimler sonunda kursiyerlerimize Uluslararası ve MEB Onaylı Sertifika verilir. Kurs biter; kursiyerlere desteğimiz bitmez. Eğitim sonrası destek sürecimiz devam eder. CV hazırlama, bilgisini güncelleme, açık kurs programlarımızdan tekrar yararlanma, hatta işe yönlendirme gibi İnsan Kaynakları Danışmanlığı dahi mevcuttur. (Bu konuda yeni bir faaliyetimiz var. Ayrıca bahsedeceğim.)

“İç müşteri mutlu olmadan dış müşteri mutlu olmaz.”

Çalışanlarınızın gelişimi ile ilgili ne gibi faaliyetler yürütüyorsunuz?

Başaran’ı Başaran yapan en önemli unsur ‘insan odaklı’ hareket etmesidir. Satış Uzmanlarımız, Öğrenci İşleri ve Kalite Birimimiz, nitelikli ve saha tecrübeli Eğitmen kadromuz tüm kursiyerlerimize insan odaklı hareket eder. Önce çalışanlarına daha sonra kursiyerlerine insan odaklı bakar. Eğitim hizmeti için çalışan personellerimizin kendi gelişimlerini düşünür. Önce kendilerine neden eğitim almaları gerektiğini anlatırım. Daha sonra kurumun tüm eğitim imkanlarından yararlanarak donanımlı bir hale gelmelerini sağlarım. Bu gelişimin uygulamasını kendi üzerinde gerçekleştiren personelimin potansiyel kursiyer adaylarına bu hizmeti sunması ve satışa dönüştürmesi an meselesidir. Ezcümle ‘iç müşteri mutlu olmadan dış müşteri mutlu olmaz.’

Çocuğun bilgisayar veya tableti ile oynaması kötü bir şey değildir. Bırakalım oynasınlar. Sadece kontrol edelim.”

Dünyada inanılmaz bir değişim yaşanıyor, nereye doğru gidiyoruz? Çocuklarımızı bu değişime nasıl hazırlayacağız?

Bilişim ve teknoloji alanında maalesef Batılı ülkelerin çok gerisindeyiz. Teknolojik bir ürün ya da hizmet üretemiyoruz. Fikri, ürünü ya da hizmeti bu ülkelerden satın almak zorunda kalıyoruz. Övündüğümüz genç nüfus potansiyelimizi doğru kullanmadığımızı düşünüyorum. Pırlanta çocuklarımız ve gençlerimiz var. Onlara hedef göstermek ve fırsatlar verip istihdam yaratmak gerek. Bunu da yetkililer eliyle planlayarak, orta ve uzun vadede yapmak şart. Aksi halde endüstri bilmem kaç sıfırları kaçırmaya ve uzaktan izlemeye devam edeceğiz. Böylece teknoloji meraklısı, ilgisi ve algısı yüksek bu yeni kuşakları sadece teknolojiyi tüketir durumda bırakacağız. Onları teknoloji üretme etabına geçiremeyeceğiz.

İnsanın çocukluk dönemindeki oyun oynama güdüsü yüzyıllar boyu hiç değişmedi. Sadece oyun oynamanın şekli ve araçları değişti. Çocuk, oyun oynadığı zamanlar dışında hep bir talimatlar silsilesindedir. Yemeğini ye, elini yıka, kıyafetlerini değiştir, ödevini yap, teneffüsten içeri gir, ders dinle, uyu, uyan… Ebeveyn, öğretmen, bakıcısı derken çocuk kendi kararlarını alamaz. Hep birileri adına karar verir. Çocuk da bir süre sonra karar vermeyi bırakır. Nasıl olsa karar veren biri var düşüncesi hâkim olur. Bu da gelişimini olumsuz yönde etkiler. Çocuk neden oyun oynamak ister? Çünkü orada özgürdür. Takım kurar, arkadaş seçer, araba yarışındaki arabasının rengine karar verir. Elbisenin türünü seçer, oyunda kazanınca mutlu olur. Ben kendi kararlarımla bunu başardım der. Kaybedince dersler çıkarır. Tekrarını yapmaz. Bu sebeplerle eskiden sokaktan eve girmediğimiz oyun şekli de şimdikinin aynısıdır. Sadece sokak oyun araçlarının yerini bilgisayar ve tabletler almıştır. Bu sebeple çocuğun bilgisayar veya tableti ile oynaması kötü bir şey değildir. Bırakalım oynasınlar. Sadece kontrol edelim. Doğru kullanmalarını sağlayalım. Onları özgür bırakalım. Kısacası empati kuralım. Böylece konu daha iyi anlaşılır olacaktır.  

Kodlama eğitimi sadece bilgisayarlar ile sınırlı değildir, disiplinler arasında etkileşim yönünden de önemlidir.”

Kodlama nedir? Kodlama öğrenmek çocuğa ne kazandırır?

Çocuklarımız düşündüğümüzün ötesinde zihinsel yeteneklere sahiptir. Onların bu yeteneklerini ortaya çıkarırken kullanacağımız araç ve yöntemlerden en iyisi kodlama eğitimidir. Kodlama (Programlama), matematiğin en iyi ve en etkili uygulama alanlarından biridir. Problemlere çözüm üretmek, sonuçlarını görmek, hataları düzeltmek, başarılı olunca sevinmek, daha iyisini hedeflemek, kendi yaptığımız işi sevmek ve emek vermek gibi gerçek hayata dair her şey kodlamada mevcuttur. Kodlama eğitimi sadece bilgisayarlar ile sınırlı değildir, disiplinler arasında etkileşim yönünden de önemlidir. Böylelikle farklı alanlarda da sorunlarla karşılaşmaları durumunda daha sorgulayıcı ve yaratıcı olabilirler. Kodlama eğitimi ile algoritmik düşünme becerisini geliştiren çocuklar okuma yazma ve matematik başta olma üzere akademik alanda tüm kazanımlarda kodlama eğitiminin faydasını görürler. Maddeler halinde sıralayacak olursam;

 • Bakış açısı gelişir çünkü bilgisayarları oyun, internet ve sosyal medya dışında görmesini sağlar.
 • Takım çalışması öğrenir çünkü arkadaşlarıyla uyum içinde olmanın önemini öğretir.
 • İşbirliği ve iletişimi artar çünkü dünya üzerinde farklı ülkelerden farklı kişilerle işbirliği yapmayı öğrenir.
 • Üretir ve geliştirir çünkü teknolojiyi kullanarak tüketen değil, teknoloji üreten nesiller yetiştirir.

Başaran’da Kodlama Eğitimi ‘BaşaranCIK’ adıyla verilir. Çocuklar İçin Kodlama kelimelerinin ilk harflerinden esinlenilerek BaşaranCIK ortaya çıkmıştır. 

Peki çocuklar kodlamayı nasıl öğrenmeli?

BaşaranCIK, Uluslararası yazılım devlerince desteklenen ve milyonlarca kullanıcısı olan Scratch, Code.org, Blockly, MineCraft, Tynker, Touch Develop, Lego Minestroms, Ardunio uygulama platformları üzerinden sade ve eğlenceli yöntemlerle kodlamayı öğretir. Programlamayı temel düzeyde bilmek bile düşünme ve akıl yürütme şeklimizi değiştirir. Amaç, uygulamalı bir yöntem ile kodlamayı öğretmek ve temel programlama becerisi kazandırmaktır. Çocuklarımız, BaşaranCIK ile yazılımcı bakış açısı kazanır. 

“İşkur Genel Müdürlüğü’nden Özel İstihdam Bürosu izni alarak ‘Başaran Kariyer’ adında yeni bir faaliyet kolu oluşturduk.”

Özel İstihdam Bürosu izni alarak geliştirdiğiniz ‘Başaran Kariyer’ ne gibi avantajlar sunuyor? 

Potansiyel iş arayan kursiyerlerimizi bizden personel bekleyen firmalara işe yönlendiriyoruz. Bunun için kursiyerden herhangi bir karşılık beklemiyoruz ve yıllardır bunu seve seve yapıyoruz. Ülkemizin nitelikli personel sorunlarının işçi açısından iş aramadaki noksanlıklar; işveren açısından da işe alım ve şirket kurumsal yapısında yer alan yetersizlikler olduğu bilinciyle istihdama yönelik çözüm arayışına girdik. Önce mevcutta hizmet veren kariyer firmalarının eksik yaptığı ya da hiç yapmadığı şeyleri tespit ettik. Eylem planımızı oluşturduk ve Antalya özelinden Türkiye geneline yaygınlaşmasını hedeflediğimiz projemizi hayata geçirmeye karar verdik. İşkur Genel Müdürlüğü’nden Özel İstihdam Bürosu izni alarak ‘Başaran Kariyer’ adında yeni bir faaliyet kolu oluşturduk. Başaran Kariyer’in hikayesinde 21 yıllık geçmişimiz, 30 bini aşkın mezunumuz ve bini aşkın firma referanslarından edindiği tecrübe vardır. Tamamen insan odaklı kurulan İnsan Kaynakları istihdam ekibi ile iş arayan, işveren, bilişim ve eğitimi bir araya toplamış olup iş ve işçi bulma faaliyetlerine Türkiye’nin ilk ve tek çok yönlü bir kariyer ofisi olmayı hedefliyoruz. Şu anda kariyer yazılımımız devam ediyor. 3. çeyrekte uygulamaya geçirmiş olacağız. 

“Başaran Yazılım olarak artık Teknokent’te bir şubemiz var.”

Yeni faaliyet kolunuz Başaran Yazılım’ın hayata geçme süresinden ve sektördeki öneminden bahseder misiniz?
Bilim ve teknolojinin ön planda olduğu ve gittikçe daha çok önem kazandığı bu çağda, her şeyin temelinde olan yazılımlar çok önemli. Teknolojiye öncelik veren ülke ve şirketler, dünya üzerinde büyük söz sahibi olmaktadır. Okuduğunu anlayacak kadar İngilizce ve matematik problemlerinin çözüm akışını oluşturma ile yazılım öğrenmeye başlanmalıdır. 

Pandemi süreci bir yılı aşkın süredir her ne kadar sağlık, spor, kültür, ekonomi gibi dünya düzenini olumsuz yönde değiştirse de bazılarımızın iş hayatında ertelediği ya da derinlemesine düşünce gerektiren proje ve yatırımları hayata geçirmesine sebep oldu. Antalya Teknokent’e bir yazılım projesi hazırladık. Projemiz kabul gördü ve birkaç ay önce faaliyetlerimize başladık. ‘Başaran Yazılım’ olarak artık Teknokent’te bir şubemiz var. Başaran Yazılım olarak öncelikle yukarıda bahsettiğim Başaran Kariyer yazılımını geliştirmeye başladık. Yazılım ekibimiz çalışmalarını hızla sürdürüyor. Diğer yandan Ölçme ve Değerlendirme ile ilgili bir yazılım projesi daha aldık sözleşme süreçlerini tamamlayarak çalışmalara başladık. Yakın zamanda onunla ilgili detayları da paylaşıyor olacağız. Başaran Yazılım aynı zamanda akademimizin bilişim alanında öğrenim gören kursiyerlerimizin çalışma atölyesi olarak da hizmet edecektir.

Türkiye’nin eğitimde ve bilişimde üst seviyeye çıkması için neler gerekmektedir? 

Sokakta “Bilimde önde gelen ülkeler hangileridir?” diye kime sorsanız, hemen ABD, Çin, Almanya, İngiltere hatta ve hatta İsviçre, Güney Kore ve bilhassa İsrail’in olduğunu göreceksiniz. Bilime katkısı daha az ülkelerin çoğu ise birbirine benzerler. Büyük bir teknoloji üretemezler, kendi yetiştirdikleri bilim insanlarını ellerinde tutamazlar, sanayileri uzun vadeli araştırmalara önemli destek vermez. Bütçelerinde AR-GE’ye ayırdıkları oranları düşüktür ve var olanı da verimli kullanamazlar.

Görünen o ki, bu insanlara başarılı olma ortamını sağlayamıyoruz. Nasıl bir ülkeyi ekonomik olarak daha üst gelir grubuna taşımak için yeni ve radikal politikalar geliştirmek gerekiyorsa, bilimde de bir üst sınıfta var olmak için devlet tarafından güçlü politikaların geliştirilmesi gerekir. Bu hamle, bazı çalışkan ve yetenekli bilim insanlarının kişisel çabaları ile gerçekleştirilemez. 

Okullaşma oranlarımız iyi ama öğrencilerin uluslararası ölçekte fen, matematik ve okuma becerilerini ölçen en önemli göstergelerden biri olan PISA testlerinde öğrencilerimiz dökülüyor. Lise veya üniversite giriş sınavlarındaki sonuçlar da hiç iç açıcı değil. Diğer yandan, yurt dışına lisansüstü çalışma yapmaya giden öğrencilerimiz çok başarılı. ABD’de veya Avrupa’da çalışan başarılı bilim insanı sayımız da çok yüksek. 

Bizim de önem vermemiz gereken nokta ‘elit eğitim’i iyi yapmamız gerektiğidir.  Elit eğitim yetenekli öğrencilerin ustalar tarafından eğitilmesidir. Daha sonra bu yetenekli insanların Türkiye’de kalıp bilim yapmaları için de gerekli koşulların sağlanması gerekir. TÜBİTAK bir süredir yurt dışında çalışanları ülkemize çekmek için programlar geliştiriyor, umarım başarılı olurlar.

Elitliğin ikinci koşulu araştırma desteklerinin dağıtıma yansımasıdır. Avrupa Birliği’nin şartlarını sağlamak amacı ile araştırmaya ayrılan destek önemli derecede artmıştı. Ülkemizde sanayinin araştırmadaki itici gücü çok zayıftır. Pek çok ülkede araştırmaya ayrılan paranın çok büyük kısmı özel sektörden ve kamu kuruluşlarından gelir. Bizde araştırmalar çoğunlukla üniversitelerde yapılır ve ana destekçi de TÜBİTAK’tır. TÜBİTAK’ın bütçesini ne kadar arttırırsak arttıralım, her üniversiteye yetmeyecek kadar azdır. Bu durumda yapılması gereken zor da olsa az sayıda grubu yüksek bütçelerle desteklemek olabilir. Ama politik ortamımız böyle bir elitist davranışa izin verir gibi gözükmüyor. Sonuç olarak önce iyi bir politika oluşturulması, yöneticilerimizin buna inanması ve arkasından da gerekli bütçelerin sağlanması şart. Bunların gerçekleşmesinin çok zor olduğunu bilmekle beraber yapılamayacağını da düşünmüyorum.

Son olarak hayata geçirmek istediğiniz projelerinizi öğrenebilir miyiz?

Başaran Akademi’de yaptıklarım, ‘insan odaklı’ hizmet anlayışımın bir özeti. Hedefim Başaran bünyesindeki disiplinlerin tam bir uyum içinde işlemesini sağlamak. Biz biliyoruz ki başarı, hesaplanmış riskleri alabilmenin getirisidir. Yazılım, bilişim, tasarım, kariyer gibi dijitalin her alanında var olan Başaran, bundan sonra da en iyiyi yapmak için var gücüyle çalışmaya devam edecek.

Bilinmeyen Yönleriyle Ercan Yavaş

İyi ve koyu bir Fenerbahçeliyim. Kadıköy başta olmak üzere yakın şehirlerdeki maçlarına giderim. Maalesef pandemi nedeniyle bunu uzun zamandır gerçekleştiremiyorum. Motocross yapmak, snowboard, balık tutmak, kamp yapmak, gezerek yeni yerler keşfetmek, efsane lezzetleri olup az bilinen restoranları araştırmak da diğer hobilerim arasında yer alır. Diğer yandan geçirdiğim kaliteli vaktin tamamı ailemle, çocuklarımla geçen süredir. Birlikte yaptığımız her şey çok kıymetlidir.  

 • Hayattaki en büyük güç nedir?

Bilgi.

 • Üç kelimeyle kendinizi anlatacak olsanız hangi kelimeleri seçerdiniz?

Yenilikçi, realist, maceraperest.

 • Ölmeden önce mutlaka yapmak istediğiniz şey?

Motosikletle Avrupa başkentlerini gezmek.

 • Şu anda uçağa atlayıp gitme şansınız olsa nereye uçmak isterdiniz?

Coronavirüs salgınını yenmiş ve hayatı eski normale dönmüş uçuş serbest herhangi bir yere.

 • Başucu kitabınız?

‘Gen Bencildir’.

 • En son hangi filmi izlediniz?

‘Whiplash’.

 • Bu ara hangi albümü dinliyorsunuz?

Mary Jane Grubu.

 • Bir süper gücünüz olsaydı, bunun ne olmasını isterdiniz?

Bugünden sonra doğacak tüm dünya insanlarına Atatürk’ü anlatmak.

Adres: Kızılsaray Mah. Yener Ulusoy Bulvarı No 16 Muratpaşa Antalya, 07040 Muratpaşa/Antalya

Tel: 0(242) 248 35 99
Instagram: basaranbilisimakademisi

e-mail: [email protected]