Dost Olabilmek!

0
1366

Şöyle bir düşündüm de o kadar çok tanıdığım insan var ki. O kadar çok sohbet ettiğim, aradığım arandığım insan var ki. O kadar çok arkadaşım var ki, sayısını ben bile bilmiyorum. Ama dostumun sayısı kaç, işte onu az çok biliyorum. Geç de olsa bunu çözebiliyor insan biraz düşündüğü zaman.

Dost… kelime anlamı ve söylemesi çok kolay ama edinmesi gerçekten zor. Öyle kolay kolay olmuyor. Aynı masada iki kadeh içmek, yemek yemekle olmuyor dostluk. Dostluk kayıtsız şartsız paylaşan, sadece çıkarı olduğu zaman değil her an yanında olan insandır. Sadece iyiyi değil kötüyü de paylaşabilen insandır. Tökezlemeni bekleyen değil, tökezlediğin zaman koluna giren insandır.

Hepimizin hayatında böyle insanlar mutlaka ki var. O insanlar hayatının sonuna kadar her zaman seninle birlikte olur. Çok sık görüşmesen de gerektiği her an yanındadırlar. Önemli olan sana dost olana senin de dost olabilmendir. Belki bir yıl hiç görmezsin ama ihtiyaç duyduğun anda ararsın ve o hemen yanında olur. Sormaz kesinlikle neden diye, ihtiyaç duyduğunu hissetmesi yeterlidir. Ya da bazen senin aramana gerek bile duymaz. O bilir duyar ve ona ihtiyacın olduğunu hisseder ve hemen yanındadır zaten.

Bir de dost görünen, daha doğrusu senin dost olduğunu sandığın insanlar vardır. Her şey yolundayken o da yolundadır zaten. Hep yanındadır. Her an ulaşabilirsin ona. Hatta senin ulaşmana gerek kalmaz o seni hiç rahat ve yalnız bırakmaz. Her şeyine ortaktır. Her türlü güzelliği birlikte yaşarsın. Sanki ömür boyu hep yanında olacak gibidir. Zannedersin ki sana bir şey olsa tüm sülalene bakacak dayım. Dayı lafına takılmayalım dedik ya çok yakın adam artık aileden oldu. Ama ne zaman ki durum keka olsun hemen koltuk arkasına saklanır. Hatta saklanmakla kalmaz, askerde kamufle olmanın yollarını öylesine öğrenmiştir ki asla gözükmez. Koltuk şekline girmiştir arkasına saklanmayı bırak. Erkekler askerde öğrenmiştir de kadınlar nerden öğreniyor onu çözemedim daha.

Ben şanslı bir adamım valla. Yeteri kadar dostum var hayatta. Yeteri kadar dost edinmişim. E sonunda dost gibi görünenler de olacak hayatımda. Onlara da ihtiyaç var sonuçta. Herkes dost olamayacağına göre arkadaş da lazım. Nasıl ki alkolün yanında çerez lazımsa o da lazım. Mezesiz alkol olur mu?

Şimdi bu yazıyı okuyan birkaç kişi acaba kime gönderme yapıyor diye düşünmüş olabilir. Şükür ki henüz daha tökezlemedim (Bu tökezlemeyeceğim anlamına gelmiyor) ve ben bu yazıyı kendim için değil, toplumun genelinde gördüklerim için yazdım

Allah beni dostlarımdan asla mahrum etmesin.

Tüm dostlarıma selam olsun.