Denizlerimiz ve İklim Değişikliği İçin Büyük Buluşma

Akdeniz ve Ege’ye kıyısı olan 11 belediye, Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin öncülüğünde iklim değişikliğinin etkilerine karşı deniz ve kıyıların korunmasına yönelik işbirliği yaptı.

0
450

Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Dairesi Başkanlığı tarafından yürütülen ‘Antalya’nın Deniz ve Kıyılarının İklim Değişikliğine Adaptasyonu Projesi‘ büyüyerek devam ediyor.

Proje kapsamında Akdeniz ve Ege’ye kıyısı olan Antalya, İzmir, Adana, Muğla, Aydın, Balıkesir, Hatay, Mersin, Girne, Edirne, Çanakkale belediyeleri iklim değişikliğinin etkilerine karşı deniz ve kıyıların korunmasına yönelik işbirliğinde anlaşarak, protokol hazırladı.

Projeyle ilgili Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde 11 belediyenin katılımıyla bir toplantı düzenlendi. Toplantıya Antalya Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Mustafa Gürbüz, Girne Belediye Başkanı Nidai Güngördü, Edirne Belediyesi Başkan Yardımcısı Hakan İşcan, Çanakkale Belediyesi Başkan Yardımcısı Mehmet İrfan Mutluay, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Yıldız Devran, Mersin Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Hasan Gökbel, Adana Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Gülşen Birgül Ağdemir, Muğla Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Kontrol Daire Başkanı Aylin Giray, Balıkesir Büyükşehir Belediyesi Etüt ve Projeler Daire Başkanı Şahin Kabakuş, Aydın Büyükşehir Belediyesi Denizcilik Daire Başkanı Barış Tarım ve Antalya Büyükşehir Belediyesi Kent Tarihi ve Tanıtımı Daire Başkanı Durmuş Ali Arslan katıldı.

Başkan Böcek’e Ziyaret

Belediye temsilcilerinden oluşan heyet, toplantıdan önce Büyükşehir Belediye Başkanı Muhittin Böcek tarafından ağırlandı. Konuk belediyeleri Antalya’da ağırlamaktan büyük mutluluk duyduğunu ifade eden Başkan Böcek, projenin denizler ve turizm için önemine işaret etti. Ziyarette, iklim değişikliğinin kıyı ve denizlere etkisine karşı alınacak önlemler ve risk yönetim stratejisi değerlendirildi.