Bakan Koca: Haziran’a Kadar Yüzde 60’ı Aşılayacağız!

0
226
Kaynak: https://www.cumhuriyet.com.tr

Koronavirüs, bugüne kadar 80 milyonu aşkın kişiye bulaştı, 1 milyon 750 bini aşkın insan hayatını kaybetti. Dünyayı tehdit eden hastalığa karşı en etkili çözüm ise aşı. Peki Türkiye’ye aşı ne zaman gelecek, nasıl uygulanacak? Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, önümüzdeki günlerde gelmesi beklenen aşıyla ilgili tüm ayrıntıları Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a anlattı.

Koronavirüse karşı en etkili çözüm olan aşıyla ilgili ayrıntıları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Ahmet Hakan’a anlattı. Pazartesi günü Türkiye’ye gelecek aşıların 14 günlük inceleme döneminden sonra kullanılmaya başlanacağını söyleyen Koca aşılarla ilgili bilgi verdi. Çin’den gelen Sinovac aşısının güvenilirlik özelliğini vurguladı.

SİNOVAC AŞISI GÜVENİLİR

“Öncelikle Çin, Alman falan diyerek menşeini öne çıkarmayalım. İnaktif ya da mRNA diyerek yöntemini vurgulayalım. Aşıda iki husus önemlidir; Birincisi güvenirlilik, ikincisi etkinlik… Güvenirlilik, etkinlikten de önde gelir. İnaktif aşıların yöntemi klasik yöntemdir. Tecrübe edilmiştir. Uzun vadeli sonuçları bilinmektedir. Dolayısıyla güvenilirdir. Yeni teknolojiyle üretilen aşıların yöntemi ise ilk kez kullanılıyor. Kısa dönem başarılı. Uzun vadeli sonuçlarına yönelik net ifadelerde bulunamıyoruz.”

Bakan Koca, Türk bilim adamları Uğur Şahin ve Özlem Türeci tarafından geliştirilen Pfizer BionTech aşısının yeni bir teknolojiyle üretiltiğini aktardı

BİONTECH AŞISI DSÖ STANDARTLARINDA

“Bu aşılar Dünya Sağlık Örgütü’nün standartlarını asgari ölçüde yakalamış aşılardır. Şunu söyleyebiliriz; Dar zamanda geliştirilen geleneksel yöntemli aşıların riski ile dar zamanda geliştirilen yeni teknolojili aşıların riski aynı olmaz. Ancak risk kelimesi ürkütmesin. Buradaki risk, büyük bir risk değildir. Salgının yol açtığı riskin boyutlarına bakıldığında kesinlikle katlanılabilir bir risktir. Göze alınabilir risktir. Yoksa Dünya Sağlık Örgütü geçici onay vermezdi”

KOCA, AŞI TAKVİMİ İLE İLGİLİ DE AYRINTILARI PAYLAŞTI. HEDEF YÜZDE 60’I AŞILAMAK

“Aşılar parti parti gelecek. Biz her gelen partiyi 14 günlük bir incelemeye alacağız. Üç aylık zaman diliminde 30-35 milyon insanımızın aşılanmasını sağlayı hedefliyoruz. İlk etapta aşılanacak olan 30-35 milyon kişi, en riskli gruplar olacak. Bu da bizi ciddi biçimde rahatlatacak. En büyük rahatlığımız toplumun yüzde 60’ının aşılanmasıyla sağlanacak. Haziran ayı itibarıyla bu hedefimize ulaşabiliriz diye umuyorum.”

Haziran’da yerli aşının devreye girme ihtimali de var. Ancak Bakan Koca, tüm olasılıklar gözönüne alınarak gereken anlaşmaların yapıldığını aktardı.

NE ZAMAN RAHATLAYACAĞIZ?

“Bu sürecin ardından vaka sayısının azalacağını düşünüyorum. Her yılın mevsimsel salgını gibi olabilir. Kısıtlamalar da bütün bu süreç içinde göreceli olarak gevşeyecek. Maske-mesafe-temizlik üçlüsünden tamamen vazgeçmemiz ise sadece bize bağlı değil. O aşamaya gelebilmek için tüm dünyanın aşılama işini ciddiyetle yürütüp tamamlaması lazım.”

Kaynak: https://www.cnnturk.com