Antalya OSB’De Dış Ticaret Platformu Kuruldu

Antalya OSB’de, Bölge firmalarının dış ticaret departmanlarında çalışan uzmanların iletişimini ve iş birliğini güçlendirip Bölgenin ihracat potansiyelini artırmak amacıyla ‘Antalya OSB Dış Ticaret Platformu’ kuruldu.

0
398

Dış Ticaret Uzmanları Aynı Çatı Altında Toplandı


Başkan Bahar; “Eksper Ve Bilirkişiler Sanayicinin Belini Büküyor”

Antalya Organize Sanayi Bölgesi firmalarının dış ticaret departmanlarında çalışan uzmanların iletişimini ve operasyonel süreçlerdeki iş birliğini güçlendirip Bölgenin ihracat potansiyelini artırmak amacıyla ‘Antalya OSB Dış Ticaret Platformu’ kuruldu. Antalya Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Ali Bahar öncülüğünde kurulan platformda, 62 bölge firmasından 91 dış ticaret yetkilisi görev aldı. Başkan Ali Bahar ev sahipliğinde, Antalya OSBest Western VIB Otel’de düzenlenen tanışma toplantısında ilk kez bir araya gelen uzmanlar, ortaklaşa yapacakları etkinlik ve çalışmalar hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Birlikten Kevvet Doğar

Daha güçlü bir ekonomi ve daha güçlü bir Türkiye’nin ihracat alanında elde edilecek başarılar ile sağlanacağına vurgu yapan Antalya OSB Başkanı Ali Bahar, platformun kuruluş amacı ile ilgili şunlar söyledi: “5 yıl önce başlattığımız eğitim seferberliği ile çalışanlarımızın kişisel, mesleki ve kurumsal gelişimini artırmaya yönelik bir yapı oluşturmuştuk. Şimdi ise işin profesyonellerini aynı çatı altında toplayıp daha etkili ve ekip ruhu ile hareket eden bir
yapının temellerini attık. Çünkü bir arada bulunmak gelişme, beraber çalışmak ise başarı
sağlar. Bu düşünceyle değerli profesyonellerin birbirini daha da yakından tanımasını
sağlayacak, çözüm arayışına girilen konularda birbirlerine destek olacakları şeffaf bir yapı
oluşturmak istedik. Bölge ihracatımızın, bu platformun özverili çalışmaları sayesinde
artacağına ve birlikte çok daha güçlü olacağımıza inancımız tamdır
” dedi.

Eksper Ve Bilirkişi Terörü

Uluslararası arenada rekabet avantajı sağlamak için finansmana ulaşımdaki sıkıntılara çözüm getirilmesi gerektiğini aktaran Başkan Bahar, eksper ve bilirkişilerin sanayicinin belini büktüğünü belirtti.

Eksperlerin 100 bin liralık teminata 50 bin lira değer biçtiğine dikkat çeken Başkan Bahar, “Sanayici, bankaya gittiğinde teminatının 25 bine düştüğünü görüyor.
Finansmanda yaşadığımız sığlığın üzerine; malımızı, arsamızı ve makinelerimizi daha düşük
bedellerle değerlendiren ekspertiz ve bilirkişiler ekleniyor. Sanayicinin projesinin değerinin
olmadığı, arsa değerlerinin yarıya düştüğü, gayrimenkul ederinin yarıya indiği ortamda
sanayicinin değerinden söz edilemez. Bunu eksper ve bilirkişi krizi, hatta terörü olarak
yorumluyorum
” şeklinde konuştu. Bahar ayrıca piyasadaki nakit akışlarının dengelenmesi için Kredi Garanti Fonu (KGF) ve taksitli kredilerin 3 yıl süreyle sadece faizinin alınıp anapara geri ödemesinin yapılmamasının piyasaları canlandıracağını söyledi.