ANTALYA MODERN kuruldu

0
29

2007 yılından bu yana sinema dergisi olarak faaliyet yürüten Modern Zamanlar, 27 Mart Cumartesi günü, Muratpaşa Belediyesi Kültür Salonu’nda gerçekleşen 1. Olağan Genel Kurul’un ardından dernekleşme sürecini tamamladı.

Kısa adıyla ANTALYA MODERN (Modern Zamanlar Sanat Derneği); edebiyat, tiyatro, sinema, plastik sanatlar, müzik, dans, fotoğraf gibi sanat dallarında faaliyet yürütmeyi planlıyor. Genel Kurul’da derneğin başkanı olarak görevlendirilen Necla İnci Bayrak, teşekkür konuşmasında, “dergi sayfalarından doğan, Pâyidar adlı tiyatro oyunuyla geniş kesimleri kucaklayan, Protest Müzik ya da Filmlerle Türk Sinema Tarihi gibi etkinliklerle yol alan oluşumumuz, dernek kimliği altında bundan sonra çok daha nitelikli sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapacak” açıklamasında bulundu.

Şükrü Erbaş ve İlke Türkdoğan’ın da küçük bir dinletiyle davetlilere seslendiği Genel Kurul sonrasında bir açıklama yapan derneğin danışmanı, sinema yazarı Tuncer Çetinkaya ise “bu girişim, tüm renklerin kirlendiği bir dünyada ve ülkemizde beyazı korumak, ona sahip çıkmak üzere yola çıktı.  Tamamı kadınlardan oluşan yönetim kurulu, duyarlı bakışıyla, kentimizde eksikliği hissedilen kültürel çalışmalara yeni bir çehre kazandıracak ve dünyayı sanatın kurtaracağı düşüncesini tüm Antalya’ya ulaştıracak” görüşüne yer verdi.

“Bizi sanat kurtarır” diye yola çıkan ve yolu sanattan geçenlerin bir araya geldiği ANTALYA MODERN’in yönetimi de kadınlardan oluşuyor. Yönetim Kurulu’nda Bayrak’ın dışında Oya Boysan, Gülnur Karaaslan, Nesrin Erke, Didem Derin Marangoz, Filiz Müzezzinoğlu, Betül Şahin gibi isimlerin bulunduğu ANTALYA MODERN’in kurucuları arasında, kent sanat camiasının yakından tanıdığı Ebru Nalan Sülün, Hülya Arslanbay Özyol, Murat Erke, İsmet Aydın, Okan Cinemre, Mustafa Fadıl Sözen, Levent Yaylagül, Necdet Karakaya gibi isimler de bulunuyor.