60’lar Geri Dönüyor: CELINE 2020 İlkbahar/Yaz Defilesi

Ünlü Fransız moda evi Celine, 2020 İlkbahar/Yaz defilesinde ters köşe yaptı. Bizi 60’lı ve 70’li yıllara götüren Celine, bu sefer koleksiyonda tamamen kullanılabilir tasarımlara yer verdi. Gelin detaylara birlikte göz atalım. Hazırlayan: Burcu Bayrakçı

0
819

60’lı ve 70’li yıllar modasının geri geleceğini elbette tahmin ediyorduk ama böylesi hızlı beklemiyorduk. Peki sizce neden 60’lar ve 70’ler bu sezonun koleksiyonlarına katılmaya devam ediyor dersiniz?


Phoebe Philo’dan bayrağı devralan Hedi Slimane, ‘sistematik olarak bir gardırop nasıl düzenlenmeli’ fikrinin önünü açmış desek, pek yanlış olmaz. Çizme kesim kot pantolonlar, blazer’lar, hippi ceketler, ipek elbiseler, şapka ve bandana gibi aksesuarlar koleksiyonun göze çarpan ilk detaylarından.


Slimane temasını oluştururken; 1974’te Celine’in sağduyulu Fransız burjuvaları için kilit bir mağaza olduğu dönemi hedef almış. Dantel ve deriler, at desenleriyle süslenmiş çantalar ve ayakkabılar; o dönemin ruhunu okşarcasına yeni hislere bürünmüş. Koleksiyonun neredeyse tamamı ‘sokak giysisi’ diye tabir edebileceğimiz tasarımlarla oluşturulmuş. Sonuç olarak hepimiz bu koleksiyonda Slimane’in mağazacılık ve imaj oluşturma gücünü hissettik. Bakalım sırada neler var?