29 Kasım Cuma Gününe Özel İndirimler Başladı

0
408
Female friends out shopping together

Dünyanın alışveriş çılgınlığı olarak bilinen ‘Black Friday’ günü sonunda geldi. Bu yıl 29 Kasım Cuma gününe gelen Black Friday ülkemizde Efsane Cuma, Süper Cuma, Efsane günler gibi bir çok farklı isimle anılmaktadır.

Black Friday yüzlerce markanın indirim yapması nedeniyle alışveriş tutkunlarının heyecanla beklediği günlerden biri haline geldi. Tüm dünyada indirim günü olarak kabul edilen tarih alışveriş tutkunları tarafından da merakla araştırılıyor.

İşte Black Friday Tarihi

Öncelikle Black Friday gibi günler dünyanın tüm ülkelerinde farklı yerlerde farklı tarihlerde sektörü canlandırmak adına yapılıyor. Ancak Black Friday tüm dünyaya hakim olan nadir günlerden biri.

Black Friday, Şükran gününden sonra gelen ilk Cuma – Kasım ayının dördüncü Cuma gününe denk gelecek şekilde özel olarak düzenlenen indirim kampanyaları yapılıyor. Black Friday aynı zamanda Noel alışverişinin başlangıcı olarak kabul edilir.


Bu alışveriş gününe ‘Kara’ denmesinin iki nedeni vardır. İlk nedeni, indirim günlerinde mağazaların hava aydınlanmadan sabahın erken saatlerinde açılması ve hava karardıktan sonra kapatılması. İkinci nedeni ise alışveriş tutkunlarının yoğun ilgisinden dolayı mağazaların bulunduğu bölgelerde yoğun araç ve insan trafiğinin oluşması nedeniyle günlük hayatta yaşanan olumsuzluklardır.

Ayrıca Black Friday terimi ilk olarak 1961 yılında gazeteler tarafından kullanımıştır.
80’lere kadar ABD’nin belli yerlerinde uygulanan bu indirimler 90’lar ve 2000’lerde giderek tüm ülkeye yayıldı. Online alışveriş sitelerinin girmesiyle de ABD’de gerçekleşen bu indirim günü uluslararası düzeyde bir indirim gününe dönüşmüştür.